David Dorůžka

Často označován jako jedna z vůdčích postav české jazzové scény, David Dorůžka je aktivním profesionálním hudebníkem od svých čtrnácti let a má za sebou vystupování po celém světě, spolupráci s řadou světových jmen a dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. V minulých sezónách byl Dorůžka zaneprázdněn účinkováním ve Francii, Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Turecku a dalších zemích. 

Své nejnovější CD Autumn Tales vydal Dorůžka na sklonku roku 2016 a obdržel za ně již počtvrté cenu Anděl za CD roku v kategorii Jazz&Blues. Na albu, hodnoceném jako “nejlepší česká jazzová deska roku 2016” stanicí Český rozhlas Jazz a jako “mistrovské dílo” serverem lidovky.cz, se Dorůžka vrací zpět k triovému formátu s kontrabasistou Jiřím Slavíkem a bubeníkem Martinem Novákem. CD obsahuje pět Dorůžkových nových skladeb, doplněných melodiemi vycházejícími z židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě a dokonce i jedním meziválečným jazzovým šlágrem. Hra tria je dynamická a citlivá, hluboce zakořeněná v jazzové tradici, ale také otevřená experimentům a propojování s jinými hudebními žánry, od rockových vlivů nebo rytmů Blízkého východu k adaptacím lidových melodií i skladeb klasického repertoáru.

Třicetiosmiletý Dorůžka začal vystupovat na české jazzové scéně jako teenager. Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music in Boston u profesorů jako Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone a měl též příležitost učit se u hudebníků jako Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka je nositelem tří cen Anděl za Jazzová alba roku za svá CD (kromě nejnovějšího CD jsou to Hidden Paths, 2004, a Silently Dawning, 2008); stejnou cenu obdržel také v roce 2012 za CD Light Year ve spolupráci s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystupoval na nesčetných prestižních festivalech a v klubech po celém světě a podílel se na mnoha nahrávkách. Účinkoval se jmény jako George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Kendrick Scott, Dan Tepfer, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Marta Topferová, Aga Zaryan, Tiburtina Ensemble, Iva Bittová, Ewa Farna a s mnohými dalšími.

Citáty z tlače a ocenenia:

[O CD Autumn Tales:] 

“Cena Anděl za CD roku 2016 v kategorii Jazz&Blues” 

Akademie populární hudby

“Nejlepší česká jazzová deska roku 2016” Český rozhlas Jazz

“Mistrovské dílo.” Ondřej Bezr, Lidovky.cz

”Nadčasové příběhy” Tomáš S. Polívka, Rock&All

“Neobyčejně lahodná deska” Jan Hocek, Jazzport.cz

"V poslední době mne oslovilo umění Davida Dorůžky, který je nesmírně talentovaný, vyzařuje z něho pokora a láska k hudbě." Iva Bittová pro O2Extra (internetový portál)

“[Dorůžka] vyrostl v jednoho z nejnadanějších českých kytaristů“ Mladá fronta Dnes

“málokterý náš jazzman přitahuje takovou pozornost” His Voice

“patří ke špičkovým jazzovým kytaristům” Večerník Praha

“mimořádně talentovaný kytarista…silné fluidum, které dnes z Davidovy hudby a hry vyzařuje, opakovaně budí v soustředěném posluchači úžas a pocit, že ‘o něco jde’…”

Lidové noviny

“Dorůžka se představuje i jako přemýšlivý skladatel, který tiše buduje náladu uvnitř písní a vyhýbá se samoúčelu” Reflex

“[Hidden Paths je] pěkná a vyzrálá deska, zahraná na světové úrovni“

JazzForum, Polsko

“[CD Hidden Paths je] citlivý, precizní a hlavně zralý debut…“ Rock&Pop

“CD [Hidden Paths] je zřejmou událostí sezóny…[Dorůžkova] hudba je tkaná důmyslně i obdarovaně, poučeně a přitom osobitě” Harmonie

 

VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=Sh3zY5-7saI

https://www.youtube.com/watch?v=A0Cm1jlvLyY

https://www.youtube.com/watch?v=OgLs0JjjkTw

 

www.daviddoruzka.com/cz/