Petra Poláčková

Petra Poláčková začala hrát na kytaru v šesti letech na ZUŠ v Rožnově pod Radhoštěm pod vedením Bohuslava Faltuse a Miroslavy Pavelkové a na ZUŠ Lounských v Praze pod vedením Zdeňka Dvořáka. V roce 2004 ukončila maturitou osmileté gymnázium v Rožnově pod Radhoštěm a v roce 2010 ukončila svá studia na Konzervatoři v Pardubicích u Petra Saidla. Bakalářské a magisterské studium absolvovala na „Universität für Musik und darstellende Kunst“ v Grazu ve třídě prof. Paola Pegorara.

Na kytarových festivalech se zúčastnila mistrovských tříd např. u G. Bandiniho, L. Brouwera, Z. Dukiče, J. Eötvöse, M. Feliciho, O. Ghiglii, T. Hoppstocka, H. Käppela, R. Lislevanda, L. Micheliho, N. Northa, T. Offermanna, S. Pallamidessiho, E. Papandreou, P. Pegorara, T. Müllera-Peringa, J. Perroye, P. Steidla, A. Sweteho, J. Wagnera, B. Zaczek, P. Zaleskiho a dalších. V roce 2011 získala zvláštní uznání „Merit Diploma“ ve třídě Oscara Ghiglii na Akademii Chigiana v Sieně (Itálie).

Je držitelkou celkem 17 ocenění z národních a mezinárodních soutěží. Od roku 2002 získala tři první ocenění na národních soutěžích v Opavě, Českých Budějovicích a Pardubicích, a šest prvních cen na mezinárodních soutěžích v Dolném Kubíně (Slovensko), Kutné Hoře, Bratislavě, Krzyżowe (Polsko) a Krynici (Polsko). V roce 2011 získala druhou cenu na Mezinárodním kytarovém festivalu v Rustu (Rakousko), druhou cenu (první nebyla udělena) na Mezinárodní kytarové soutěži „Stefano Strata“ v Pise (Itálie) a první cenu na 36. Mezinárodní kytarové soutěži v Gargnanu (Itálie).

Díky koncertním a soutěžním úspěchům je zvána na pódia významných evropských i mimoevropských festivalů, jako např. Vídeň, Rust, Linz, Mikulov, Kutná Hora, Tychy, Wroclav, Poznaň, Bratislava, Bonn, Pordenone, Budapešť, Balaton, Szeged, Bar, Genéve, Luzern, Madrid, Tel-Aviv, Jerusalem, Cleveland (USA Debut, květen 2014), Portland, Paracho, Culiacan a další.

V letech 2004 - 2010 vyučovala na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové a na ZUŠ v Chocni. Od roku 2010 je spoluorganizátorkou kytarového festivalu v Mikulově. Od roku 2018 vyučuje na ZUŠ Fürstenfeld v Rakousku.

Petra Poláčková hraje na španělský nástroj Dominga Estesa z roku 1923 ze sbírky italského kytaráře Gabriela Lodiho, na kopii téhož nástroje z dílny Martina Šuka (2019), na Concert Master Double Top z dílny Petra Matouška, na 8-strunnou romantickou kytaru (kopie - model N. Ries, Wien 1840) a 9-strunou romantickou kytaru, obě z dílny Jana Tuláčka.

www.petrapolackova.com